WILMA DAMIAN

WILMA DAMIAN

Baryton. Uczestnik Akademii Operowej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, gdzie pracuje pod kierunkiem wybitnych pedagogów, m.in.: Izabelii Kłosińskiej, Matthiasa Rexrotha and Eytana Pessena. Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Wojciecha Maciejowskiego. W 2013 roku ukończył Podyplomowe Międzywydziałowe Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wykonywał partię Szlachcica Brabandzkiego w Lohengrinie, Bardosa w spektaklu Cud albo Krakowiaki i Górale oraz Herolda w Rigoletto. Podczas studiów wykonał tytułową partię w operze Eugeniusz Oniegin na scenie kameralnej Opery Nova w Bydgoszczy.

Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat konkursów wokalnych, zdobył m.in. 1.miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti we Vrablach (Słowacja 2014) i 1.miejsce w kategorii muzyki kameralnej w duecie z pianistą Oleksandrem Yankevychem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym i Muzyki Kameralnej ,,Muzika be sienų” w Druskiennikach na Litwie (2014). Jest także laureatem Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszych studentów w roku akademickim 2014/2015.